Wyrok skazujący w sprawie przekroczenia uprawnień przez notariusza

Data modyfikacji: 19.12.2019

W dniu 19 grudnia 2019r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia V Wydział Karny wydał wyrok skazujący wobec Dominiki G. oskarżonej o czyny z art. 231§2 kk i inne.

Sąd skazał Dominikę G. m.in. na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 250 stawek dziennych określając wysokość jednej stawki na kwotę 500 zł oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w postaci zakazu wykonywania zawodu notariusza na okres 10 lat. 

Jak ustalono w toku postępowania karnego Dominika G. pełniąc funkcję notariusza, w okresie od 23 lutego 2009r. do 10 września 2012r., działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczyła swoje uprawnienia, w ten sposób, że sporządzała akty notarialne z udziałem osób mających zniesioną zdolność do świadomego i swobodnego podejmowania decyzji i wyrażania woli, wynikającą ze złego stanu ich zdrowia, podeszłego wieku oraz nieporadności życiowej. W następstwie tego, pokrzywdzeni zawierali akty notarialne na warunkach finansowych dla nich niekorzystnych.

Wyrok nie jest prawomocny.

 

 

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

Justyna Pilarczyk