Zatrzymania i zarzuty w sprawie handlarzy kradzionymi samochodami

Data modyfikacji: 30.11.2018

Prokuratura Okręgowa Wydział I Śledczy we Wrocławiu nadzoruje prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu śledztwo w sprawie kradzieży luksusowych aut na terenie Unii Europejskiej oraz handlu kradzionymi częściami samochodowymi. Czynności w tej sprawie prowadzone były we współpracy z policją niemiecką, która rozpracowywała grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym zajmującą się przerzutem oraz sprzedażą tychże pojazdów na terytorium państw arabskich. Wartość poszczególnych kradzionych pojazdów sięgała kwot od 250.000,- zł do około 400.000,- zł.

Strona niemiecka przedstawiła Polskim organom wymiaru sprawiedliwości swoje materiały celem podjęcia realizacji działań związanych z Europejskim Nakazem Dochodzeniowym.

W dniach 22 - 23 listopada 2018 roku funkcjonariusze policji z KWP we Wrocławiu przy udziale asystujących im policjantów z Niemiec przeprowadzili jednocześnie szereg przeszukań miejsc zamieszkania na terenie Wrocławia oraz województwa dolnośląskiego oraz siedzib firm, zajmujących się handlem częściami samochodowymi.

W trakcie tych czynności  zatrzymano trzech obywateli Polski, znanych tutejszemu wymiarowi sprawiedliwości, będących w wieku  42, 44 i 53 lat.

Podczas przeszukania ujawniono znaczną ilość  części samochodowych, które przy użyciu dostępnego funkcjonariuszom niemieckim systemu FADA  pozwalały on line weryfikować źródło pochodzenia tychże części z konkretnego pojazdu  oraz dokonać ustaleń w zakresie okoliczności utraty poszczególnych pojazdów.    

W oparciu o tak zgromadzony  materiał dowodowy, w dniu 23 listopada 2018 roku  prokurator Wydziału I Śledczego przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej  (art. 258 § 1 kk) oraz  zarzut paserstwa kradzionymi częściami samochodowymi łącznej wartości około 160.000,- złotych (art. 291 § 1 kk). Żaden z podejrzanych nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Podejrzani złożyli wyjaśnienia jednakże są one sprzeczne z zebranym w sprawie materiałem dowodowym.

Na wniosek prokuratora w dniu 24 listopada 2018 roku Sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch podejrzanych na okres trzech miesięcy, zaś wobec trzeciego podejrzanego zastosował środek o charakterze wolnościowym – dozór policji.

W sprawie tej policja niemiecka dokonała równolegle  szeregu przeszukań oraz zatrzymań osób na terenie Niemiec.     

Śledztwo  ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze czynności w jego toku.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej

Małgorzata Klaus