Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się paserstwem części samochodowych i praniem brudnych pieniędzy stanie przed Sądem

Data modyfikacji: 27.12.2021

1 Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu skierował akt oskarżenia wobec 4 podejrzanych: 3 mężczyzn i kobiety, podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwo, pranie brudnych pieniędzy.

Tomasza A., Witolda B., i Andrzeja Ł. oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej w skład której wchodzili także obywatele innych państw, która miała na celu przy określonym podziale ról popełnianie przestępstw polegających na kradzieży luksusowych pojazdów samochodowych, rozbieranie ich na części a następnie dalszej sprzedaży do krajów ZEA, Rosji, Ukrainy, Libanu i innych. Po dokonanej kradzieży samochody przetransportowane były w okolice Wrocławia, gdzie demontowano je na części a następnie sprzedawano jako podzespoły lub też rozkładano i zabezpieczano przed uszkodzeniem w sposób umożliwiający ich późniejszy montaż. Podejrzani ściśle współpracowali z grupą Libańczyków, działających na terenie Niemiec, którzy sprzedawali kradzione części, jak i całe pojazdy pochodzące z przestępstwa kradzieży.

W ramach współpracy z niemieckimi organami ścigania, funkcjonariusze KWP we Wrocławiu, dokonali jednoczesnych przeszukań na terenie Polski i Niemiec. Ujawniono i zabezpieczono części samochodowe podchodzące z 40 różnych samochodów skradzionych na terenie Polski i Unii Europejskiej.

W toku śledztwa zabezpieczono także kontener z zawartością części samochodowych o wartości co najmniej 92 000 euro, który nadany został przez prowadzoną przez podejrzanych spółkę cywilną a który odebrany miał zostać w Hongkongu. Powołany w sprawie biegły z badań identyfikacyjnych i mechanoskopii, poprzez ukryte numery producenckie zidentyfikował  i przypisał numery VIN do poszczególnych części samochodowych i podzespołów i w ten sposób ustalono z jakich utraconych samochodów części te pochodziły. Części samochodowe pochodzące z kradzieży ujawniono także na terenie pomieszczeń firmy prowadzonej przez podejrzanych Tomasza A. i Andrzeja Ł.

Ponadto, w toku śledztwa ustalono, że za środki pieniężne pochodzące z popełnienia przestępstwa paserstwa podejrzani nabywali liczne nieruchomości na terenie Wrocławia i okolic.

Przestępstwo prania brudnych pieniędzy zarzucono także konkubinie jednego z podejrzanych Annie R., która mając świadomość co do źródła pochodzenia środków pieniężnych, przyjmowała je od konkubenta Andrzeja Ł. i nabywała nieruchomości na swoje nazwisko.

W związku z zarzucanymi podejrzanym czynami zabronionymi z art. 258 par. 1 kk, art. 291 par. 1 i art. 299 par. 1 i 5 kk, Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu dokonała zabezpieczeń na mieniu podejrzanych w postaci nieruchomości o łącznej wartości około 5 milionów zł.  

 

 

 

Małgorzata Dziewońska

rzecznik prasowy

Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu